„Rozbudowa regionalnej kolekcji sztuki współczesnej Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych”
W 2014 r. Towarzystwo kontynuowało prace związane z tworzeniem i upowszechnianiem kolekcji dzieł sztuki najnowszej w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – KOLEKCJE/ Regionalne kolekcje sztuki współczesnej. Przy współudziale finansowym Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Olsztyna kupiono dzieła:
W Galerii „Zamek” w Reszlu zaprezentowane zostały niepokazywanych jeszcze prace z Kolekcji olsztyńskiej „Zachęty.”
Kontynuacja rozbudowy kolekcji w 2013 i 2014 roku była uzupełnieniem i rozwinięciem rozpoczętego w 2005 roku projektu tworzenia zbioru polskiej sztuki współczesnej w oparciu o merytoryczne założenia przyjęte na początku działalności. Głównym naszym celem jest rozszerzenie kolekcji w oparciu o już istniejący zbiór. Pokazane zostały rysunki, rzeźba, fotografie, obiekty, instalacja i realizacje filmowe. Wśród zakupionych dzieł znalazły się prace artystów związanych z regionem: cykl rysunków Weroniki Tadaj-Królikiewicz nagrodzony na VII Olsztyńskim Biennale sztuki o Medal Prezydenta 2011, instalacja video Katarzyny Łyszkowskiej, która zdobyła Grand Prix na Olsztyńskim Biennale Sztuki w 2013 r. i rzeźba Macieja Marschalla.
Kolekcja powstaje dzięki dofinansowaniu ze środków publicznych: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Samorządu Miasta Olsztyna.
W cyklu „Zachęta do sztuki” odbyły się dwa spotkania.
2 grudnia „Stany odmienne – Melancholia”, które poprowadziła Anna Drońska. Spotkanie dotyczyło realizacji projektu artystycznego „Melancholia” autorstwa Drońskiej, okoliczności i przyczyn jego powstania. Wykład był próbą weryfikacji miejsca zarezerwowanego
w świadomości społecznej dla stanów powszechnie określanych mianem depresji i nadania im innego wymiaru, niż jedynie patologiczny. Uczestnicy spotkania, na konkretnym przykładzie, mieli szansę na edukację z dziedziny sztuki współczesnej i poszerzenie świadomości odbioru dzieła sztuki najnowszej.
12 grudnia 2014 r. odbył się wykład dr Ewy Gładkowskiej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pt. „Każdej epoce jej sztuka, sztuce jej wolność” odnoszący się do zbiorów olsztyńskiej Zachęty. Wybrane dzieła z kolekcji poddane zostały analizie. Wykład miał charakter dyskursu nad różnorodnością form wizualnych, które są rezultatem samostanowienia twórców w dzisiejszych czasach. Poruszył też kwestię społecznej roli artysty.
Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Miasta Olsztyna.