Zygmunt Rytka

Urodzony w 1947 r. w Warszawie. Realizuje prace z dziedziny fotografii. Od 1979 r. członek ZPAP. W latach 70. zajął się filmem eksperymentalnym, a w 80. wideo. Od lat 80. związany z łódzkim środowiskiem niezależnym – początkowo z Kulturą Zrzuty, potem Galerią Wschodnią, a także z łódzką galerią FF. Mieszka i pracuje w Podkowie Leśnej i w Warszawie.
Od wczesnych lat 70. do 2000 r. dokumentował polskie życie artystyczne, z czego powstała „Kolekcja prywatna” – autorski zapis życia artystów, z którymi był związany. W okresie 1975-77 pracował w Galerii Współczesnej w Warszawie.
W końcu lat 80., wystawą „Obiekty chwilowe” w Galerii Wschodniej w Łodzi, rozpoczął tworzone do dziś instalacje. Ich istotą jest zobrazowanie procesów trwania, przemijania, czasu, a także związków człowieka z naturą. Wiodącym elementem twórczości tego artysty stają się żywioły: woda, ziemia, ogień, oraz kamienie, które zajmują miejsce szczególne.

„Obiekty chwilowe. Projekt transformacji” to analogia do życia ludzkiego – cień rzucany przez światło świecy wyznacza początek procesu trwania oraz jego samoistne przerwanie w momencie wypalenia się świecy.

Bibliografia: „Energia przekazu  Mikołajczyk, Robakowski, Rytka”, katalog wystawy, In Situ/Fine Grain 2005
Posted in: