Janusz Połom

Urodzony w 1950 r. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnych łódzkiej „Filmówki”. Mieszka i pracuje w Unieszewie i Olsztynie.

Fotograf, operator filmowy, scenarzysta, reżyser, autor wierszy. Studia rozpoczął w 1971 r. Dyplom uzyskał w 1978 r., a jego pracę teoretyczną „Film – sztuka obrazu” opublikowano w Zeszytach Komitetu ds. Radia i Telewizji. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczął pracę dydaktyczną na Wydziale Operatorskim, kończąc jednocześnie studia reżyserskie. Nawiązał ścisłą współpracę z SE-MA-FOR-em” – realizował tam zdjęcia do filmów krótko- i średniometrażowych oraz cztery filmy jako reżyser. Przez lata studiów związany był też z Warsztatem Formy Filmowej. W 1981 r. brał udział w Biennale Sztuki w Paryżu, a dwa lata później – w największej powojennej prezentacji sztuki polskiej XX wieku za granicą, w Centrum Pompidou. W 1986 r. wyjechał na 16 lat z Polski. Jest laureatem wielu nagród; jego film „Moje serce jest świadkiem” został w Montrealu uznany za najlepszy dokument o Afryce, a obraz fabularny „Dlatego, że już cię nie zobaczę” zdobył 9 nagród, które w Kanadzie są odpowiednikami gdańskich „Lwów”, oraz wiele prestiżowych nagród międzynarodowych m.in. na festiwalu w Hiszpanii. W 2001 r. wrócił do kraju, rok później rozpoczął pracę w Instytucie Sztuk Pięknych UWM. Cały czas wystawia w Kanadzie, Meksyku, Polsce. Ostatnio ukończył film „Mala Yerba – złe zioło”, który jest jego reżyserskim debiutem fabularnym.

Być w kręgu ciszy. Obracając się wokół siebie patrzeć na nią. Na horyzoncie różowe światło zimowego poranka lub ciemniejący błękit nadchodzącej nocy. Słyszeć w sobie jednostajny, uspokajający ton. Trwać w stanie zimowej hibernacji. Poza czasem.

Janusz Połom

Posted in: