Elżbieta Jabłońska

Urodzona w 1970 r. w Olsztynie. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z grafiki warsztatowej i aneks z malarstwa uzyskała w r. 1995. Od 1996 r. jest dydaktykiem w Zakładzie Rysunku UMK w Toruniu. Mieszka i pracuje w Bydgoszczy. W 2003 r. otrzymała nagrodę „Spojrzenia 2003” Fundacji Kultury Deutsche Bank. Artystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, fotografią, instalacją oraz działaniami typu performance. Twórczość Elżbiety Jabłońskiej, niekiedy określana przez krytykę jako postfeministyczna, stanowi często ironiczny komentarz do statusu i roli kobiet w tradycyjnym społeczeństwie. Artystka wykorzystuje i przekształca w swoich pracach kulturowe stereotypy i klisze towarzyszące pojęciu kobiety i kobiecości, prowadzi z nimi inteligentną grę, pełną humoru i ciepła.

„Przypadkowa przyjemność” należy do serii fotografii dokumentujących pozostałości kulinarnej działalności artystki. Jabłońska utrwala w formie stylizowanych „martwych natur”

pozostałe w zlewie kuchennym, zatrzymane przez sitko resztki z przygotowywanych przez nią dań.

Przypadkowa przyjemność to 365 fotografii barwnych zlewozmywakowego sitka, wykonywanych nieregularnie od grudnia 2005 roku do września 2006.
Przypadkowa przyjemność to 15 minutowe trzaskanie 118 drzwiami ponadwymiarowej szafy zbudowanej w kwietniu 2006 roku.
Przypadkowa przyjemność to 137 fotografii barwnych złożonego prania, wykonywanych nieregularnie od stycznia 2005 roku do września 2006.
Przypadkowa przyjemność to 83 kelnerów obsługujących wernisażowych gości, w kwietniu 2006 roku.
Przypadkowa przyjemność to 235 muzealnych obiektów ukrytych pod białym płótnem, w maju 2007 roku ale przypadkowa przyjemność to również obserwowanie płynącej rzeki, bawiących się kotów, cicha rozmowa z przyjacielem, wirujące na wietrze piórko, smak truskawek, niespodziewany telefon, przedłużające się czekanie w kolejce, kolor chabrów, wchodzenie po tych samych schodach, trudne pytania dziecka, zapach ogniska, jazda na rowerze, oślepiające słońce, spacer, zmywanie naczyń, pot na skórze, uspokojenie oddechu, kapanie wody, mróz, wyciągnięta ręka, składanie prania, projektowanie nierealności, słuchanie radia w samochodzie, nocne przebudzenie, szklanka zimnej wody, odbicie w szybie, czekanie na burzę, wiadomość, koszenie trawy, cisza, czytanie ogłoszeń, ziewnięcie, smutek, uliczny szum, zakupy, rąbanie drewna, siedzenie na ziemi, czekanie na następny dzień, błądzenie, gaszenie światła, sprzątanie, leżenie na śniegu, dotykanie twarzy…

Ela Jabłońska

Posted in: