Wojciech Bąkowski

Urodzony w 1979 r. w Poznaniu. W 2005 r. ukończył z wyróżnieniem poznańską Akademię Sztuk Pięknych, z dyplomami w zakresie audioperformance w pracowni prof. Leszka Knaflewskiego oraz animacji w pracowni prof. Hieronima Neumana.  Rysownik, grafik, twórca filmów animowanych, wideo, audioperformance, muzyki alternatywnej. Lider grup muzycznych  KOT i Czykita. Od 2006 r. współtworzy grupę artystyczną PENERSTWO z Radosławem Szlagą, Tomaszem Mrozem, Konradem Smoleńskim i Piotrem Bosackim. Pierwsza wystawa indywidualna: „Idziesz ze mną? Gdzie? W dupę ciemną.”, 2008 r., Galeria Leto Warszawa, Galeria Arsenał Poznań, poświęcona była problematyce śmierci.

W październiku 2009 r., w czwartej edycji konkursu Fundacji Deutsche Banku „Spojrzenia”, został uznany za najbardziej interesującą postać młodej polskiej sceny artystycznej; międzynarodowe jury uznało, że ma „nadzwyczajną zdolność do łączenia wizualnych obrazów o głębokim psychologicznym wglądzie z poetyckimi elementami”

Cechą charakterystyczną rysunków i filmów Bąkowskiego jest celowy minimalizm środków wyrazu. Rysunki wykonuje przeważnie długopisem na taśmie filmowej. Towarzyszą im lapidarne komentarze, również pisane odręcznie niebieskim długopisem.
Zakup ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Posted in: