Andrzej Cisowski

Andrzej Cisowski – urodzony w 1962 roku w Białymstoku. W latach
1982-1987 studiował w warszawskiej Akademii Sztuki Pięknych, w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. Od 1987 roku kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie, w pracowniach legend sztuki niemieckiej; początkowo u prof. Konrada Klaphecka, póżniej A.R. Pencka. Pozostawał pod wpływem neoekspresjonistów, a także Jeana Dubuffeta, czy Jean- Michela Basquiata, nowojorskiego malarza, twórcy graffiti. W 1990 otrzymał tytuł Meisterschüler w pracowni A. R. Pencka. W początkach lat dziewięćdziesiątych podjął współpracę z japońskim artystą Yoshimoto Nara, odbył podróż studyjną do Nowego Jorku.
Od 1984 roku prezentuje swoje prace na pokazach indywidualnych, m.in. w Düsseldorfie, Amsterdamie, Bazylei, Nowym Jorku, Krakowie, Berlinie. W Polsce ważniejsze wystawy indywidualne miały miejsce w Małym Salonie Narodowej Galerii Zachęta w 1995 roku i w Galerii Kordegarda w Warszawie, w 2005 roku oraz w Galerii Bielskiej BWA w Bielsko-Białej w
2006 roku.
Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wyróżniony Nagrodą EXIT 2005 za wieloletnią, kreatywną obecność w różnych dziedzinach aktywności twórczej. Laureat II nagrody 39. Biennale Malarstwa „Bielska jesień” (2009).
Od paru lat mieszka i pracuje w Targowie na Mazurach.

Gdy nanoszę jakiś element, badam jego znaczenie, funkcję, na ile jest w stanie ukonstytuować się w obrazie. Bazą czy też elementem odniesienia może być każdy przedmiot zaczerpnięty z kultury masowej, tudzież komiksów, świata reklam. Badam, weryfikuję, na ile potrzebuje tego obraz, następnie odwołuję się do swojej wyobraźni i zestawiam pozornie obce bajki, nadając im nowe znaczenie.

Andrzej Cisowski

Bibliografia: EXIT - nowa sztuka w Polsce, kwartalnik, nr 4(64) 2005
Posted in: