Róża Litwa

Urodzona w 1982 r. Absolwentka ASP w Warszawie. Dyplom, wyróżniony nagrodą rektorską, obroniła na Wydziale Malarstwa, w pracowni profesora Jarosława Modzelewskiego w 2008 r.  Aneksy do dyplomu – w Pracowni Sztuki Przestrzeni Publicznej oraz Rysunku. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Jesienią 2008 r. pokazała swoje prace na pierwszej wystawie. Postać ludzka jest w nich formą przewodnią, zaznaczona oszczędną choć stanowczą kreską. Kompozycje są niemal monochromatyczne, zawierają czasem akcent kolorystyczny. Artystka wykorzystuje reakcje między papierowym podłożem a stosowaną przez siebie techniką do uzyskania interesujących, a nie do końca przewidzianych efektów wizualnych.

 

Stach Szabłowski, kurator i krytyk sztuki, tak opisał jej debiut:

„Dobre malarstwo można wymyślić, wyspekulować. Sztuka Róży Litwy zbudowana jest jednak na czystej wody talencie. (…) Litwa operuje na poziomie delikatności niedostępnym dla większości malarzy mężczyzn. Używa niewielkich kameralnych formatów. Kolor gasi, gest ma subtelny i oszczędny, nastrój intymny. (…) Czuje się, że za tymi obrazami kryją się konkretne osoby i historie; artystka nie zdradza ich jednak, nie opowiada anegdot, nawet nie tytułuje prac. Jej narracja jest egzystencjalna; tu wszystko da się opowiedzieć bez słów, imion, przypadkowych okoliczności. Była mowa o delikatności Róży Litwy i teraz należy dokończyć tę myśl. Delikatnymi środkami Litwa uzyskuje nieprzeciętną intensywność, siłę przekonywania; w to malarstwo się wierzy, a patrząc na kruchość malowanych przez artystkę ludzi – kręgowców, czuje się ciarki przechodzące po własnym kręgosłupie.”

„Dziennik”, dodatek: Kultura, 2 stycznia 2009

Posted in: