Natalia LL

Urodzona w 1938 r. w Żywcu. Absolwentka PWSSP we Wrocławiu. Dyplom w 1964 r. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią,  performance’m, filmem eksperymentalnym, wideo, rzeźbą i instalacją. Autorka tekstów teoretycznych. Konsekwentnie realizuje postawę twórczą bliską konceptualizmowi. Jest jedną  z pierwszych polskich artystek podejmujących w swojej sztuce problematykę feministyczną i posługującą się własnym wizerunkiem. Autorka licznych autoportretów fotograficznych i filmowych, wprowadza do swoich prac wątki intymne, gra własnym ciałem. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Od 1964 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1970 r. wraz ze Zbigniewem Dłubakiem i Andrzejem Lachowiczem założyła grupę i Galerię Permafo, nastawioną na propagowanie sztuki najnowszej, działającą do 1981 r. W 1974 r. została komisarzem Triennale Rysunku we Wrocławiu i współtworzyła kształt tej imprezy do 1995 r.

Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej (Nowy Jork 1977), „Verein Kulturkontakte” (Wiedeń 1981) oraz Fundacji „Pro Helvetia” (Szwajcaria 1994).

Kompozycja „Słowo” utworzona jest z 12 zbliżeń twarzy artystki, w których najmocniej wyeksponowanym elementem są zmieniające swój kształt usta, wypowiadające tytułowy wyraz.

Bibliografia: Heute Kunst, Internationale Kunstzeitschrift, Nr. 9/1975
Achille Bonito Oliva, Europe/America the different avant-gardes, Deco press 1976
Natalia LL TEXTY, Galeria Bielska BWA 2004
Bożena Czubak, „Egocentryczne, niemoralne, przestarzałe. Współczesne wizerunki artystów”, katalog wystawy, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2005
Posted in: