Marek Sobczyk

Urodzony w 1955 r. w Warszawie. Studia na Wydziale malarstwa warszawskiej ASP. Dyplom w 1980 r. Mieszka  i pracuje w Warszawie. Malarz, akcjoner, projektant graficzny, teoretyk sztuki, pedagog. W początku lat 80. malował abstrakcyjne, wielobarwne kompozycje złożone z elementów powtarzalnych, bądź z uproszczonych, syntetycznych kształtów naturalnych. W 1983 r. związał się z Gruppą, uczestnicząc w niemal wszystkich jej wystąpieniach. W początku lat 80. malował obrazy nawiązujące do stanu wojennego. Od połowy lat 80. Sobczyk malował ekspresyjne kompozycje figuralne o bogatej kolorystyce i fakturze malarskiej. W latach 90. tworzył kompozycje oparte na celowo ograniczonym zasobie motywów, które – również w tytułach – zdradzają zainteresowanie artysty grą znaczeń.W latach 1994-1998 wspólnie z Jarosławem Modzelewskim namalował dwie nowe serie wspólnych obrazów (wystawione w Centrum Sztuki Współczesnej w 1998).
Poza malarstwem artysta tworzy instalacje i obiekty przestrzenne. Pisze teksty teoretyczne i literackie. W latach 1991-1996 wspólnie z Jarosławem Modzelewskim prowadził prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. Zajmuje się też grafiką wydawniczą i reklamową, w latach 1991- 2005 współpracował z Piotrem Młodożeńcem w spółce autorskiej ZAFRYKI.

Trzynaście słów: dziecko, kobieta, zwierzę (pies), owoc, fala, cegła, ryba, laska, wiadro z szufelką,  koło, brzydkie słowo, wątróbka, chrzan, było spisywanych w pociągu i ma opisać świat tak, by żadne inne słowa nie były już potrzebne; może słów byłoby więcej, ale pociąg skończył bieg. I tak, na przykład słowo „wątróbka” to: organ wewnętrzny, mięso, ochłap, krwisty, opalizujący, fabryka, magazyn, filtr, określa stan (zdrowia) organizmu, z wątroby się wróży, wątrobę sąsiada się zjada w ekonomii kabalistycznej, wątroba jest pewnym polem odniesienia dla psychiki, i (czy jeszcze?) jest odradzającym się organem Prometeusza.

Obraz „13 słów” o wymiarach 130 x 130 cm zawiera w sobie 13 wizerunków w 13 obszarach o powierzchni 13 decymetrów kwadratowych każdy. Ten obraz jest pierwszy, z niego wynikają obrazy pojedyncze tak jak każde ze słów jest pojedyncze w swoim polu zbudowanym z 13 kwadratów.

Marek Sobczyk

Bibliografia:

„Sześć głodów trzynaście słów Marek Sobczyk”, katalog wystawy, Zachęta Państwowa Galeria Sztuki, Warszawa 2002

Posted in: