Andrzej Paruzel

Urodzony w 1953 r. w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Aktywny uczestnik  działalności Warsztatu Formy Filmowej. Twórca instalacji wideo, filmów, fotografii eksperymentalnej. Animator „Realizacji Koluszki”, które były działaniami artystyczno-społecznymi i badawczymi dotyczącymi działalności Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro w Koluszkach w latach 1926-31. Założyciel „Biura Przewodników po Sztuce i Kulturze” (w ramach którego powstał szereg realizacji w przestrzeni publicznej), a także Hotelu Sztuki, która była galerią, wydawnictwem i stowarzyszeniem w Łodzi. Wykładał gościnnie w uczelniach artystycznych w Łodzi, Paryżu, Poznaniu, Toruniu i Lublinie. Prezentował swoje filmowe realizacje w ramach cyklu Pionierzy Polskiego Wideo w Polsce, USA, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii.

Film „Biuro w Olsztynie” powstał w 1988 r. na plenerze artystycznym w Olsztynie. Był to kolejny zapis działań w ramach koncepcji „Biura Przewodników po Sztuce i Kulturze”. W działaniach Biura w Olsztynie uczestniczyli m.in.: Jacek Kryszkowski, Jerzy Truszkowski, Zbigniew Libera, Tatiana Czekalska, Barbara Konopka.

Zapis filmowy przedstawia  codzienne prace Biura w Olsztynie. Spacery i wydarzenia paradoksalne zestawione zostały z faktami historycznymi, m.in. z rysunkami/wykresami Mikołaja Kopernika o „Równonocy” na Zamku w Olsztynie.

Posted in: