Lina Jonike

Urodzona w 1969 r. Studiowała w Instytucie Sztuki w Kownie i na Wydziale Tkanin w ASP w Wilnie, a w latach 1988-1990 w Prywatnym Studium Malarstwa Anatomicznego. Od 2000 r. wykłada w kowieńskim Instytucie Sztuki, wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Tkanin.

Laureatka licznych nagród i stypendiów w dziedzinie tkaniny artystycznej. Otrzymała m.in. Nagrodę za doskonałość na V Międzynarodowym Konkursie Tkanin w Kioto (Japonia, 1997), Medal dla najlepszego artysty zagranicznego na XI Międzynarodowym Triennale  Tkaniny, (Łódź, 2004) oraz II Nagrodę na litewskim Biennale Tkanin Artystycznych „Router” (Wilno, 2006).

Lina Jonike należy do najbardziej znanych na świecie litewskich artystek włókna, jest najczęściej nagradzaną tkaczką z Litwy. Jedną z jej głośnych prac był cykl „Ornaty”, w których po raz pierwszy wykorzystała wymyśloną przez siebie technikę i która dziś stanowi jej znak rozpoznawczy. Wykorzystuje wielkoformatowe fotografie (na papierze lub płótnie fotograficznym), na które nakładany jest arkusz przezroczystego plastiku z naszytym, wyhaftowanym wzorem lub płaszczyzną. Folia zawieszona  w pewnym oddaleniu od fotografii, podkreśla efekt przestrzenności.

Bibliografia:

Współczesna sztuka Litwy. Od Nowa, katalog wystawy, Galeria Miejska BWA, Bydgoszcz 2008

Posted in: