Krzysztof Wodiczko

Urodzony w 1943 r. w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Projektowania Przemysłowego ASP w Warszawie. Pracował jako projektant przemysłowy dla warszawskiej UNITRY, Polskich Zakładów Optycznych w Warszawie. W 1977 r. wyjechał do Kanady, od 1980 podejmował pierwsze próby projekcji slajdowych w przestrzeni miejskiej. Od 1983 mieszka w Nowym Jorku. Od 1994 Wodiczko jest dyrektorem Center for Advanced Visual Studies M.I.T. Cambridge, Massachusetts. W 1997 r. został kierownikiem Interrogati Design Group działającej w ramach Center for Advanced Visual Studies M.I.T., zajmującej się projektem „ÆGIS”.

Artysta wizualny, posługujący się fotografią i wideo, teoretyk sztuki, wykładowca akademicki. Jeden z najbardziej znanych polskich artystów współczesnych. Zasłynął dzięki akcjom w przestrzeni publicznej, realizacjom społecznie zaangażowanym, walczącym z wszelkimi formami zniewolenia i władzy, które represjonują jednostkę. Działania artysty wywodzą się z anarchizujących ruchów lat sześćdziesiątych. W ostatnich latach Wodiczko koncentruje się na szukaniu formy włączenia do dyskursu demokratycznego tzw. wykluczonych, ludzi marginalizowanych, żyjących w wielkich metropoliach.

W 2009 r. reprezentował Polskę na 53. Biennale Sztuki w Wenecji realizacją „Goście”, której kuratorem była Bożena Czubak.

Posted in: