Jarosław Modzelewski

Urodzony w 1955 r. w Warszawie. Absolwent  Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Dyplom w 1980 r. Jest profesorem w macierzystej uczelni. Mieszka i pracuje w Nieporęcie i Warszawie.

Współzałożyciel i członek Gruppy (1982-1992), najważniejszej pokoleniowo-artystycznej formacji ostatnich dwóch dekad. Z kolegami z Gruppy współredagował powielaczowe pismo „Oj, dobrze już”.

Nie używał tak typowych dla malarstwa tego czasu środków neoekspresjonistycznych. Jego gest malarski jest zawsze oszczędny i wyważony, oparty na obserwacji rzeczywistych zjawisk i sytuacji. Przedstawia je w sposób zamierzenie prosty, ale nie uproszczony.

Laureat nagrody Paszport Polityki za: „malarstwo uniwersalne w treści, atrakcyjne, a jednocześnie zrozumiałe dla szerokiej publiczności; za dzieła, które przywracają wiarę w sztukę szczerą i autentyczną”.

Kwartalnik „EXIT – nowa sztuka w Polsce” przyznał artyście nagrodę za rok 2001, wyróżniając go za „wyjątkową we współczesnych nam czasach świadomość artystyczną, szczerość wypowiedzi i konsekwencję w operowaniu warsztatem malarskim”.

Posted in: