Anna Baumgart

Urodzona w 1966 r. w Gdańsku. Studia w PWSSP w Gdańsku, dyplom w pracowni rzeźby u prof. Franciszka Duszeńki w 1994 r. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, performancem, fotografią, wideo. W latach 90. współpracowała z gdańską sceną artystyczną (Galeria Wyspa, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia). Od 2000 r. mieszka i pracuje w Warszawie. W CSW Zamek Ujazdowski przez kilka lat prowadziła Cafe Baumgart, miejsce spotkań i interakcji artystów działających na polu różnych dziedzin sztuki. Uczestniczy w najważniejszych pokazach najnowszej sztuki polskiej w kraju i za granicą.

Zajmuje się problematyką współczesnych kobiet, relacjami matka – córka. Perspektywę feministyczną stosuje jako narzędzie diagnozy i krytyki społeczeństwa. Próbuje analizować w sztuce trudne zjawiska psychiczne (autoagresja, cierpienie) będące kluczowym aspektem jej twórczości.

Praca „Lady Dark” powstała na podstawie fotografii prasowej Reuters/forum przedstawiającej ćwiczenia  antyterrorystyczne duchownych. Była pokazywana  na wystawach sztuki współczesnej m.in. w Berlinie, Sztokholmie i Warszawie.

Zakup ze środków Samorządu Miasta Olsztyna

Posted in: